limon suyu yogurt sac maskesi

Yoğurt ile Saç ve Cilt Bakımı

Okurken gayet lezzetsiz gelen bir cümle;

♥”YOĞURT, sütün bakteriyel fermantasyonu sonucu elde edilir.”♥

Oysa ki; gayet lezzetli olmasının yanı sıra, protein, yağ, kalsiyum, potasyum, riboflavin, fosfor, çinko, B5 ve B12 vitaminlerini içeren adeta ilaç denebilecek bir besindir.

Günlük 100 gram tüketilmesi sonucu beden ihtiyacı olan kalsiyumun %12 sini alır.

100 gram yoğurt yalnızca 61 kaloridir.

Sindirimi sütten çok daha kolay, bağırsakların florası için de çok faydalıdır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kanserli hücre yapısına karşı savaşır.

Kilo vermeye yardımcı olur.

İyi bakteriler içerir.

Bu liste çok uzar ve devam eder.

Genel sağlık ve özellikle de sindirim sistemi üzerinde bu kadar faydalı ve söz sahibi olan yoğurt, başka ne için kullanılabilir?

Bu mükemmel besin içeriğindeki yağ, kalsiyum ve protein ile;

♦Ciltte erken yaşlanma belirtilerine karşı, cildi besler, yumuşatır.

Göz çevresi de dahil bütün yüze sade yoğurt sürülerek nem maskesi etkisi elde edilir. 15 dakika sonra ılık suyla yıkanan cilt yumuşacık olur. Haftada 1 uygulanır.

♦Ciltte leke ve kızarıklık giderici etkisi vardır.

Karbonat ve limon eklenerek krem gibi uygulanan yoğurt maskesinin; zaman içinde cildi aydınlatıp beyazlaştırıcı etkisi vardır. Haftada 1 uygulanarak devam edilir.

♦Saçta yıpranma ve kuruluk, saç uçlarındaki kırıklar gibi problemlere karşı tek başına veya bal, muz, mayonez, yumurta ile tekli karıştırılarak ve besleyici yağlarla (zeytinyağı, badem yağı, hindistan cevizi yağı vb.) birlikte zenginleştirerek nemli saça uygulanır.

♦Saç rengi açmak için yoğurt maskesi haftada 1-2 kez uygulanır.

2-3 Kaşık yoğurt içine bir kaç damla limon eklenerek uygulanan bu bakım kürü sonucunda; hem yıpranmadan saç rengi açılır hem de saçlara besleyici bakım yapılır.

♦Hızlı saç uzatmak için yoğurt ve toz tarçın karışımı; saç kökleri ve baş derisi haftada 1-2 kez tarçınlı yoğurt ile uyarılarak beslenir.

2 kaşık yoğurt içine 1 tatlı kaşığı toz tarçın eklenir. Nemli saça krem gibi uygulanır.

15-20 dakika bekletilir. Ilık suyla durulanır.

♦Banyoda; uygulama sonrasında yumuşak ve nemlenmiş bir cilt bırakan harika bir scrub tarifi yine yoğurttan; duş sırasında uygulanacak bu peeling nice pahalı kozmetik markalarını gölgede bırakır.

2-3 kaşık yoğurt içine eklenecek 1 kaşık iri taneli toz şeker veya iri taneli deniz tuzu (seçim size ait) mucizevi scrub içeriğimizi oluşturuyor.

Bu karışımdan  parmak uçlarınız ile alacağınız bir miktarı, dairesel hareketler ve az basınç ile cildinize masajla yedirin.

Ilık suyla durulanın.

Haftada 1-2 kez uygulanabilir.

Tüm maske uygulamalarında saçta minimum 40-45 dakika, ciltte 15 dakika kadar bırakılan yoğurt veya yoğurtlu karışımlar, süre bitiminde ılık suyla durulanarak temizlenir..

Yağ içeren maskelerde saçlara şampuan ardından saç kremi kullanılabilir.

Şampuan uygulamadan sadece ılık suyla maskeyi akıtıp, o gün saçları yıkamadan bırakıp, ertesi gün şampuanlamak daha faydalıdır.

Sağlıkla tüketeceğiniz mis gibi yoğurt kaselerini mutfağınızdan ve banyonuzdan eksik etmemeniz dileği ile…

 

Yazar: Medusa

Bir Yorum Yazın