20151018 153452 1 6

Sıcacık Mutfaklar..

Dışarıda güçlü,soğuk poyraz haftalardır sürerken,birbiri ardına kahveler ve bitki çayları eşliğinde,buğdaylar filizleniyor,biberiyeler kuruyor,günlük yiyecekler hazırlanıyor ve mutfak evin kalbi olarak;tam randımanla işliyor..Dışarının işleri,içerinin işleriyle birbirine karışıyor,gün bitimine doğru,ev ahalisindeki yorgunluklar da tatlı muhabbetlerle unutuluyor..

Gün aşırı ekmek pişen bu mutfakta,elbette yine başrol ekşi mayanın,vaz geçilmez figüran ise,sürekli bakıp durduğum,kol saatim..

Bu kez,epey zamandır birlikte çalıştığımız mayanın,neler yapabileceğini görmek için,buzdolabında 12 saat dinlendirerek bu ekmeği hazırladım.Yine diğer bir farklılık da ekmeğin şeklinde oldu.Her zaman kullandığım ölçüleri iki misli tuttum..Kocaman bir ekmek hayali..Ekşi mayanın gücünü de böylece test edebilirdim ki,maya testten geçti!

20151106 133548 - Sıcacık Mutfaklar..

 

 

Fotoğrafta görülen hamur,ilk etapta mutfak ısısında 8 saat dinlendikten sonra,buzdolabına yerleşti.Gece boyunca,oldukça yavaş bir fermentasyon süreciyle mayalandı.Tekrar buzdolabından çıkıp,mutfak tezgahında oda ısısına gelmesi için,3 saat daha bekledi.Bu rahat gelişimini,ona tanıdığım geniş zamana borçlu..
Bazen zamanımız yeterince varsa,ekmek hamurunu buzdolabına alarak,mayalanma sürecini daha uzun tutup,daha değerli bir ekmeğe sahip olabiliriz!
20151106 144112 - Sıcacık Mutfaklar..
Bu ekmek de,çoğunlukla kullandığım, yoğurulmayan ekmek tekniğiyle hazırlandı..Sadece bir sırrı var,uzun dinlenme süresi..
Her zaman kullandığım değişmez ölçü olan,**portakal büyüklüğündeki ekşi maya ile daha büyük bir ekmek yapabilmek için,daha fazla malzemeyi rahatlıkla kullanabileceğimi görmüş oldum 🙂
Maya miktarı,malzemenizin kapsadığı un miktarına göre,daha fazla olmak durumunda değil.
Önemli olan,mayanın yeteri kadar çalışabilmesi için ona tanıdığımız süre…
Bu ekmekte,yarı yarıya,tam buğday unu ve ekmeklik beyaz un kullandım.Fazladan,hamura,bir avuç kepek ilave ettim..
**Daha önce de bahsettiğim gibi,ekşi mayamı,sulu bir kıvamda değil,katı kıvamda muhafaza ederek kullanıyorum.Eskilerin usulü ile..Bu durumda,maya için,bir bardak ya da yarım bardak gibi ölçüler veremiyorum.
Kapaklı ve porselen bir kapta,hamur parçasını(mayayı),una bulayarak sakladığım için,bir ekmeklik maya miktarını,ancak portakal büyüklüğü olarak tarif edebilirim..
20151105 115619 1 - Sıcacık Mutfaklar..
Diğer ekmek ise;yüzde yüz tam buğday unu ve normal oda ısısında bir gece bekletilerek,sabah pişirilen,keten tohumlu ekmek.
Bu ekmeğin ilk hamur oluşturma aşamasında,dinlenmesi için,4 saatlik bir süre tanıyabildim..Bu aşamada hamura,öğütülmüş keten tohumu ekledim.Dört yemek kaşığı.Üç tur katlamasını yaparak,ikinci dinlenme için gece boyu zaman tanıdım.Toplamda 16 saatte ekmek hazırdı.
20151105 124703 - Sıcacık Mutfaklar..
Mayanın gücü mükemmel!İlk çıkardığı ekmeklerde,iç doku bu kadar ferah değil,kesinlikle daha sıkışık bir yapıda oluyordu..
Sağlık varsa,her gün,her şey hal oluyor,şekil alıyor..
Yarım da kalsa,tamamlansa da,biliyoruz ki,devamı var her işin,her duygumuzun..
Kış geldi;gidecek,yaz gelecek ve o da gidecek!
”Mevsimlerin birbirini kovaladığına şahit olmak,
sağlıkta olmak,
tutkuyla çok sevmek” mutluluğu,
evlerimizi doldursun,
mutfaklarımız sıcacık olsun,
dumanı tüten kahveler,
çorbalar,
ekmekler,
yarının umutlarını
ve
sevdiklerimize sarılan kollarımızı
çok daha güçlü kılsın,dileğimle 🙂

Yazar: Medusa

Bir Yorum Yazın