dekor

EV DEKORASYONU İÇİN TATLI SONBAHAR FİKİRLERİ

Yaz güzeldir…

Tatlı yaz geceleri ve eğlence & tatil ile eş anlamlı; parlayan, uzun yaz günleri.

Fakat eğer siz de benim gibi teninizi acıtarak yakan güçlü bir güneşin her gün olduğu, aşırı sıcak iklimli bir coğrafyada iseniz, evet SONBAHAR çok tatlı geliyor şu günlerde.

Sonbahar her mevsimden güzeldir…

Hele ki doğuştan gelen bir maraz ile kasvetli gökyüzünü, kara bulutları, yağmurları, fırtınaları, dalgalı denizleri çok çok  seviyorsanız!

Aşırı sıcaklardan ve havadaki nemden dolayı, neredeyse kendi teninizden sıyrılmak isterken.

Aslında gönlünüzde yatan; uzun kollu giysiler,
yumuşacık çoraplar,
kocaman hırkalar,
ve rengarenk polar battaniyeler iken.

Kısaca sonbaharın gelişi adına ”festivaller düzenlensin” diyenlerdenseniz.

Buyurun sizi yanıma alayım, çok tatlı fikirlerim var, hemen anlatmaya başlayalım.

Eylül ayının son günlerinde bol bol bulutların kapladığı güzelim gökyüzünü ve yağan yağmurları izlemek için yaz boyu hiç de umursamadığımız pencere önleri ve perdeler şimdi ayrı önem kazanıyor.

Pencere önleri için kullanacağınız minik (cam, ahşap, porselen) kaseler içinde portakal, mandalina ve limon kabuklarını, çubuk tarçın parçaları ile harmanlayarak, hem dekoratif bir güzellik, hem de evin içinde dolanacak mis kokular kazanabilirsiniz. Tam da mandalina-portakal ve serin esen rüzgarlar bu kadar bereketli iken!

kanuk - EV DEKORASYONU İÇİN TATLI SONBAHAR FİKİRLERİ

Dışarı doğru şöyle bir dönüp, yağmur mu geliyor diye her göz atışınızda, perdeler görüş açınızı sakın kapatmasın:

Her evde mutlaka en az bir tane bulunan yumuşak peluş hayvan oyuncaklarından vardır.

Peluş oyuncağın kollarının arasında perdenizi toplayın. Biraz alttan üstten çekerek, görüntüye esneklik katarak, hoş kıvrımlı bir duruş sağlayın. Şimdi peluş oyuncağın kollarını çengelli bir iğneyle sabitleyin. Artık peluş maymun, köpek veya tavşan ile birlikte dışarıyı geniş bir açıdan izleyebilirsiniz.peluş - EV DEKORASYONU İÇİN TATLI SONBAHAR FİKİRLERİ

Aslında perdeleri dekoratif şekilde toplamak için çok seçenek var:

Hayal gücü ile kurdeleler, minik kelebek tokalar, renkli kumaş parçaları, renkli çoraplarınızdan keseceğiniz lastik kısımlar vs.

Elbette sonbahar denince akla gelen kuru yapraklarda var!

Kurumuş yapraklardan kolaylıkla yapacağınız ”yaprak kolajları” resim çerçevelerinin içine yerleştirilince çok doğal ve harika tablolar ortaya çıkıyor.

Yapıştırıcı ve yapraklardan oluşacak bu tablolar da tamamen hayal gücünüze dayalı olacak. Minik filler, kediler, yıldızlar, mandalalar vs.

Bir karton parçası üzerinde yapıştırıcı kullanarak daire biçiminde konumlandıracağınız kuru yaprakları, suluboya ile renklendirerek (noktalar,çizgiler) harika mandalalar elde edebilirsiniz. Boş resim çerçevesi içine yerleştirdiğiniz tablonuz ile kullandığınız odanın atmosferi değişecek, size de meditasyon etkisi kazandıracak tatlı ve kazançlı bir uğraş olacak, emin olun!

mandal - EV DEKORASYONU İÇİN TATLI SONBAHAR FİKİRLERİ

Sehpalarınızın üzerine de sonbahar rüzgarı esebilir. Mumlarınızın yanına küçük kaselerde, kuru lavanta, kuru papatya, kurutulmuş meyve kabukları ve çeşitli tütsüler yerleştirebilirsiniz.

yaprak - EV DEKORASYONU İÇİN TATLI SONBAHAR FİKİRLERİ

Sitenizin, sokağınızın yerlerinde gözünüze ilişecek ve şekli sizi cezbeden kuru dallar da, sehpalarınızın üzerinde yerlerini alarak yumuşak ve doğal bir görünüm sunar…

Hatta incecik kuru dallardan oluşan minik bir demeti, bir parça kurdele ile süsleyerek sehpanızın bir köşesine bırakabilirsiniz.

Kuru dalları önce yıkayıp kurutarak, hepsini bembeyaz ya da her dalı farklı bir renge boyayarak, çok daha farklı, çarpıcı görünümde dekorasyon objesi yaratabilirsiniz.

dal1 - EV DEKORASYONU İÇİN TATLI SONBAHAR FİKİRLERİdal2 - EV DEKORASYONU İÇİN TATLI SONBAHAR FİKİRLERİ

Hepsi sizin zevkinize kalmış 🙂

Yavaş yavaş serinleyen havanın etkisiyle (psikolojik de olsa) akşamları, üzerinize battaniye almak isterseniz, gündüzden koltuğunuzun kenarına iliştireceğiniz battaniye, artık daimi şekilde orada kalabilir, dekorun da bir parçası olabilir. Oturma odanızda bulunan genel renklerin dışında, farklı bir renkte battaniye, ortamı bir anda  değiştirebilir!

Sonbaharın ve kışın bir parçası olan bitki çayları da cam bir kavanoz içinde görünen bir yere konabilir, ki mutfağınızda ve aklınızda renkli bir görünüm ve iyi fikir olarak dursunlar.

Son olarak bahsedeceğim tatlı fikir ise,değişen mevsim ve muhtemel soğuk algınlığı birlikte zorlaşabilen ”rahat uyku” lara geçmek için.

Yaz akşamları açık bıraktığınız pencereleriniz, havanın serinlemesi ile daha kısa süreler ile açık duracak ya da tamamen kapanacak. Taze ve temiz havaya ve rahat nefes alarak uyumaya daha çok ihtiyacınız olacak.

Yatak odanızda yastığınıza yakın konumda olacak bir kase içinde, kuru lavanta ve okaliptüs yağı bulundurun! Kokusu sizi ve solunum sisteminizi rahatlatsın.

Yasemin yağı da bir kaç damla olarak, hem saçlarınıza hem yastığınıza kullanabileceğiniz nefis bir yağdır… (Yasemin yağı saçları besleyip, parlaklık vermesi dışında, gergin psikolojinizi de geçirecek enfes bir kokuya sahiptir.)

yağ - EV DEKORASYONU İÇİN TATLI SONBAHAR FİKİRLERİ

Yattığınız odanın kilimi yada halısı altına da bir parça kuru lavanta bırakabilirsiniz. Halınızın üstünden her geçişinizde odanıza inceden bir lavanta kokusu yayılacaktır.

Bitkisel yağları ve kurutulmuş bitkileri banyonuzda da gönül rahatlığı ile sergileyin.

Bu güzel kokular ve doğanın parçaları ile birlikte evinizdeki sonbahar uyumunun keyfini çıkarın.

Bütün bu bahsettiğim konulara ekleyeceğiniz her tür obje ve fikir, artık sizin hayal gücünüze ve zevkinize bağlı.

Ve elbette,

sırada bekleyen haşmetli kış

ve nice farklı mevsimin,

içinizde yaratacağı mistik döngü adına gerektirdiği büyük yaşama enerjisi,

sevgi,

huzur

ve bereket;daimi olsun!

Evinizi asıl süsleyecek, güzelleştirecek olan da bunlardır!

Nice güzel sonbaharları karşılamanız dileği ile..!

Yazar: Medusa

Bir Yorum Yazın