59995236

Antalya-Toros Dağları ve Değerli Bitkileri

Yaklaşık 3,000’i endemik (Dünya’nın başka hiç bir yerinde doğal olarak yetişmeyen) toplam 9,000’den fazla bitki türü içeren zengin Türkiye Florasında 500’den fazla soğanlı bitki türü bulunur.

bu bitkilere dokunanlar yandi 4 1 - Antalya-Toros Dağları ve Değerli Bitkileri

Türkiye, sahip olduğu zengin soğanlı bitkileri; kardelen, karçiçeği, sıklamen, lale, çiğdem türleri ile uluslararası çiçek soğanı ticaretinde çok tanınır.

2772017130201 muskarin 1 - Antalya-Toros Dağları ve Değerli Bitkilerib3550fa95d3e8c15b52345412ca918db garden 1 - Antalya-Toros Dağları ve Değerli Bitkileri

Toros dağları da zengin soğanlı bitki populasyonuna sahiptir.

Diğer yandan, çeşitli baharat bitkileri, çok yıllık ve yer örtücü bitkiler, sakız sardunya, top sardunya, balkon tipi sardunya, rezeneli ve kozalaklı ağaçlar, tırmanıcı, sarılıcı bitkiler, Toros’ların muhteşem yamaçlarında yada zirvelerinde sıklıkla karşılaşabilinecek türden bitkilerdir.

kekik cesitleri - Antalya-Toros Dağları ve Değerli Bitkileritibbi adacayi - Antalya-Toros Dağları ve Değerli Bitkileri

Özellikle baharat bitkilerinin çeşit bolluğu arasında göze çarpan, dağ kekikleri ve adaçayı yağmurların bollaştığı mevsimlerde, patika yolların kıyılarında ve dağa tırmanan herhangi noktalarda oldukça sık boy gösterir.

Bir çok bitkinin gen merkezi olan ülkemizde, Antalya’nın özellikle batısında kalan yerleşim birimlerinde TÜBİTAK tarafından 2004 yılı Mayıs ayında yayımlanan araştırma raporunda, ülkemiz genel florası yanı sıra, tedavi amaçlı kullanımı uygun bitkilere oldukça geniş şekilde yer vermiştir. Meraklıları için bu özenle hazırlanmış araştırma yazısına buradan ulaşabilirsiniz. Benim de keyif ve ilgi ile okuduğum bir rapordur!.

Ülkemizde Akdeniz ikliminin görüldüğü bölgeleri çok zengin bir floraya sahiptir.

Özellikle uçucu yağ ve reçine taşıyan tıbbi bitkiler bu bölgede çok iyi gelişmektedir.

Söz konusu aromatik ve tıbbi bitkiler iken burada yazılması ve tartışılması gereken önemli konuların varlığına, bu yazıda yer verebilmek mümkün olamayacağı için, yukarıda bağlantısını verdiğim yazı çerçevesinde, bu bölgede altı çizilecek diğer bir mühim konu Arıcılık ve baldır.

Ülkemiz coğrafyasında Toros Dağları ve Kaz Dağları iklimsel olarak elverişli olduğundan, yani ülkemizin batı ve güneybatı bölgelerinde, sahip olunan bu büyük zenginliğin, gidilip yerinde görülmesi, öğrenme amaçlı araştırılması hem büyük bir keyfe, hem de büyük bir tecrübeye sebep olacaktır.

Yaz mevsiminin bitimi ile gelen sonbaharın geniş yelpazeli renk cümbüşü ve henüz ılıman olan havaların eşliğinde yapılacak yürüyüşlerle bu eşsiz coğrafyaya ve nimetlerine tanık olmak, hayatın güzel taraflarından yalnızca biri.

Gündelik yaşantınızda sağlıklı olmak adına kullandığınız tıbbi ve aromatik bitkileri ayrıntılarla bu yazıda değil, bir başka güzel yazıda anlatmak isterim.

İnternet aracılığı ile ulaşabileceğiniz bir çok web sitesinden bu bitkilerin kullanım alanları ve faydalarını zaten bir çok kişi biliyor.

Yine de bazı bitki ve yağların çok şaşırtıcı faydalarını derleyeceğim bir başka yazıda buluşmak üzere, sizleri Toros Dağları ile başbaşa bırakıyorum.

Mutlu hafta sonları 🙂

59995236 - Antalya-Toros Dağları ve Değerli Bitkileritoros1 - Antalya-Toros Dağları ve Değerli Bitkileritoros2 - Antalya-Toros Dağları ve Değerli Bitkileritoros3 - Antalya-Toros Dağları ve Değerli Bitkileri

 

 

Yazar: Medusa

Bir Yorum Yazın